Jak przekonać dziecko do czytania? – 9-latki pod lupą

Nie od dziś wiadomo, że o edukację dzieci trzeba dbać od najmłodszych lat. Szukasz sposobu, by pociecha uczyła się z przyjemnością i wyraźnym entuzjazmem? A może po prostu chcesz, by uśmiech zawitał na jej twarzy, gdy otrzyma prezent? Najlepszą możliwością na każdą ewentualność okazuje się literatura! W końcu co jest lepsze, jeśli nie wspólne czytanie pouczającej książki, o której później można porozmawiać i wyciągnąć z niej wnioski? Poniżej znajdują się wybrane książki dla 9-latki, o których nie zapomni przez miesiące!

Co zrobić, gdy dziecko nie chce czytać?

Najważniejszym aspektem jest sprawienie, żeby czytana opowieść stała się jeszcze ciekawsza niż została napisana. Należy modelować głos, zmieniać tonację i w ten sposób zaintrygować dziecko historią. Kto wie, może nawet przyłączy się do Ciebie i również zacznie zabawę głosem, tym samym wczuwając się w książkę? Podstawą jest mimo wszystko dobranie idealnej opowieści, a by to zrobić, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Muszą one być inspirujące, zabawne, ale jednocześnie pouczające, by również nasza pociecha mogła wyciągać z nich to co najważniejsze.

Jaką książkę wybrać?

„Psia chata” Ewa Letachowicz – opowieść z perspektywy czworonożnych przyjaciół, które przeżywają szalone przygody. Ukazuje ona, że tam gdzie znajduje się pies, tam również jest ciepły dom. Daje również do zrozumienia, że każde zwierzę jest wymagające i należy odpowiednio się nim zajmować, co z pewnością będzie istotną lekcją dla najmłodszych.

„Wyspa Cieni” Davide Cali, Claudia Palmarucci – książka pokazuje piękne ilustracje oraz przeprowadza nas przez historię zwierząt dręczonych przez powracające koszmary. Dotyczy ona tematu wymierania gatunków, co staje się odpowiednim pretekstem do rozmowy o sprawach dotyczących naszej planety. Taka rozmowa przyda się młodym czytelnikom, szczególnie poruszana delikatnie pod pretekstem ilustrowanej historii.

„Życie” Lisa Aisato – opowieść o dzieciństwie, dojrzewaniu i dorastaniu. Postacie stają przed różnymi wyborami, muszą uporać się z rodzinnym chaosem, a jednocześnie cały czas poszukują własnego miejsca. Jest to książka, do której można ciągle wracać, odnajdując nowe znaczenia. Dziecko na pewno będzie zachwycone historią, która dojrzewa razem z nim.

„Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow” Jessica Townsend – książka wprowadza nas w wyjątkowy, magiczny i szalony świat wyobraźni, którym zachwyci się każde dziecko uwielbiające zabawne i interesujące historie. Przygody głównej bohaterki, która oszukuje przeznaczenie i przenosi się do tytułowego Nevermooru zostaną niezapomniane, a towarzyszenie jej wywoła mnóstwo radości na twarzach dzieci.

„Magiczny ekspres” Anca Sturm – historia pełna tajemnic wciągająca aż do ostatniej strony. Główna bohaterka próbuje odnaleźć swojego brata, a zamiast tego natrafia na nadzwyczajny pociąg będący szkołą. Dokładnie w nim rozpoczyna się cała przygoda, gdzie kryje się również pełno sekretów do odkrycia. Ta książka to idealny prezent dla małych pociech uwielbiających magiczne, zaskakujące opowieści.